Pro zájemce o sponzorské dary, nebo pro nákupy strojů s jistým přívlastkem, přikládám dopis, který je stále aktuální.

Dobrý den pane starosto,

reaguji na Vaši žádost o dar do tomboly. Musím se přiznat, že tato zastaralá praktika mě celkem uráží. Považuji to za přežitek z dob, kdy nikoho nic nebylo a nikomu nic nechybělo a mohlo se rozdávat za určitou službu...
Pokud Vaše nákupy podmiňujete tímto závazkem, že Vám budeme rozdávat dary na Vaše plesy, bude nejlepší, když se obrátíte na obchodníka, který má z čeho rozdávat. Naše firma je malého formátu, od založení (v r. 2000) táhneme několikamilinový dluh a nikdo nám nic nedá, spíše naopak. I reklamní materiály, loga, letáky, které všem rozdáváme, vše draze kupujeme.
Stát razí politiku likvidace malých živnostníků a pak ještě ročně chodí několik desítek lidí s prosbami na nejrůznější charity, domovy, plesy a pod. Jedna věc je, jestli žádá škola, nebo jiná nezisková instituce. Ale žádá-li stát, který žije ze svých poddaných, to už je pro mě příliš. Tím spíše, že se poslední dobou stupňuje intenzita "žádání". Nemám nic proti prostému dotazu, ale mám hodně proti způsobu přijetí odpovědi. I "NE" je odpověď, kterou je třeba respektovat. Nebo pozastavovat se nad tím, že nabídnutý dar je málo, to už je vážně za prahem drzosti. Netvrdím, že se to každému musí hodit, stačí říct, děkuji o toto nemám zájem, zkusím to jinde. Rostoucí intenzita vynucování darů, přímoúměrně koresponduje s ekonomickou a politickou situací, živnostníci prostě už nemají z čeho rozdávat. To by pro vás měl být signál, že je něco špatně, ne že se má přitlačit a naznačit, že další obchodní spolupráce bude u těch, co na vydírání s rozdáváním přistoupí.

Sponzorování je prostě pro ty, kteří mají a chtějí!

Myslím, že je čas, začít se chovat správně a tržně a pokud chcete rozdávat dary, tak je prostě kupujte, tak to děláme všichni. Určitě jako obec netrpíte takovou nouzí jako já co by OSVČ. Nebo si tím plesem vydělejte na tombolu, udělejte to tak zajímavé, aby tam ti lidé peníze utratili, sponzor má být třešinka na zpestření. Nikoliv jako nosný pilíř akce. Obrátí-li se na obec živnostník, který samozřejmě platí daně, že pořádá firemní večírek, aby mu obec poskytla zdarma kulturák a nějaký hmotný dárek, asi všichni ví, jak to dopadne. To bych se ještě mohl rozepisovat o stejném způsobu vynucování slev. Místo aby (nejen) stát a státní "pobočky" (myšleno obce) podporovaly malé a místní firmy, tak je při nákupu nevkusným způsobem nutí ke slevám (a pak ještě nastoupí ty tomboly), často pak "vyhraje" firma třeba z Prahy, která si nechá 3% rabat.
Slevy vůbec považuji za nástroj k vytvoření ekonomické krize a nejvíce tento nástroj používá ten, kdo to má nejméně zapotřebí. Většina chápe jak je nesmyslná globalizace, monstróznost gigafirem a řetězců, jak nás to všechny válcuje a ztrácíme vlastní identitu, jak bude vše evropské, nebo čínské. Tady to všechno začíná! Každý svým rozhodnutím kde nakoupíte a jakou slevu si vynutíte, rozhodujete!
Rádi Vám vyjdeme maximálně vstříc s našimi službami, ale bez postranních závazků.

Nechci se nikoho osobně dotknout, třeba Vám to jen trochu pomůže poznat druhou stranu a vystoupit z několik destiletí zaběhnutého kruhu, třeba ani nevíte, že v něm jste, jen se to tak prostě dělalo. Třeba se všichni u příštího nákupu, zamyslíte a nebudete nakupovat u likvidátorů ekonomiky - u nejlevnějších eshopů a trochu se zamyslíte, jestli se také nepodílíte na té pomalé zkáze. Třeba až půjdete kolem svého oblíbeného obchodníka nebo servisáka, ke kterému chodíte na opravu se strojem koupeným z internetu a on tam už nebude, tak si uvědomíte, že je to i Vaše zásluha, ale to už bude pozdě.
Myslím, že je potřeba v našem systému (a hlavně myšlení) měnit hodně věcí.
S pozdravem
Martin Černý